آب غنی شده از اکسیژن چیست؟ مزایا، موارد استفاده و اقدامات احتیاطی

آب غنی شده از اکسیژن یک محصول آب عملکردی نسبتاً جدید است که در فرآیند کنسرو کردن یا بطری سازی به آن اکسیژن اضافه می شود. ادعا می شود که اکسیژن اضافه شده فوایدی برای سلامتی از جمله کمک به ریکاوری ورزش، دفع سموم از بدن و بهبود متابولیسم الکل دارد. با این حال، شواهد برای حمایت از این مزایا محدود است. در حالی که آب غنی شده از اکسیژن کم کالری است، حاوی مواد مغذی قابل توجهی نیست. همچنین مارک های مختلفی در دسترس هستند که برخی از آنها حاوی مواد اضافی مانند کافئین، الکترولیت ها، عصاره شاهدانه و شیرین کننده ها هستند. بنابراین خرید آنلاین آب غنی شده با اکسیژن بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

مزایای بالقوه خرید آب غنی شده از اکسیژن

در حالی که مطالعات بر روی آب غنی شده از اکسیژن محدود است، برخی نشان می دهند که ممکن است فوایدی داشته باشد.

ممکن است پاکسازی لاکتات را بهبود بخشد

در طول ورزش با شدت متوسط ​​تا زیاد که بیش از 10 ثانیه طول می کشد، بدن شما لاکتات را به عنوان محصول جانبی تولید انرژی تولید می کند.

همانطور که لاکتات تجمع می یابد، اسیدیته ماهیچه ها افزایش می یابد و اگر کنترل نشود، می تواند باعث خستگی عضلانی شود. بنابراین، پاکسازی لاکتات و اسیدیته ماهیچه ها در طول ورزش پایدار اهمیت پیدا می کند.

یک مطالعه روی 25 دونده آموزش دیده نشان داد که پاکسازی لاکتات پس از ورزش در افرادی که در طول تمرین آب غنی شده از اکسیژن مصرف می کردند، بهبود می یابد.

با توجه به اینکه این تنها یک مطالعه است، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است. با این وجود، اگر یک ورزشکار استقامتی سطح بالا هستید، آب غنی شده از اکسیژن ارزش امتحان کردن را دارد. حال باید مقایسه کرد خرید آب معدنی معمولی با خرید آب آشامیدنی چقدر تفاوت خواهد داشت.

ممکن است متابولیسم الکل را افزایش دهد

یکی دیگر از مزایای پیشنهادی نوشیدن آب غنی شده از اکسیژن ، توانایی آن در افزایش متابولیسم الکل است.

وقتی الکل مصرف می کنید، از طریق معده و روده کوچک جذب می شود. سپس به کبد منتقل می شود، جایی که از طریق یک سری واکنش هایی که به مقادیر زیادی اکسیژن نیاز دارند متابولیزه می شود .

بنابراین یکی از عوارض متابولیسم الکل می تواند کمبود اکسیژن در کبد باشد.

یک مطالعه که بر روی متابولیسم الکل در 15 مرد سالم انجام شد نشان داد که اکسیژن محلول در نوشیدنی ها ممکن است کاهش محتوای الکل خون را پس از مصرف مقادیر زیاد الکل تسریع کند

با این حال، تحقیقات بیشتری برای ایجاد توانایی آب غنی شده از اکسیژن برای افزایش متابولیسم الکل مورد نیاز است.

می تواند به شما در رفع نیازهای هیدراتاسیون کمک کند

علاوه بر مزایای بالقوه دیگر، آب غنی شده از اکسیژن به سادگی می تواند به شما در رفع نیازهای هیدراتاسیون روزانه کمک کند.

یک قانون کلی در مورد مصرف آب نوشیدن حداقل هشت لیوان 8 اونسی (حدود 2 لیتر) در روز است.

با توجه به اینکه بدن شما از حدود 60 درصد آب تشکیل شده است، هیدراتاسیون کافی برای فرآیندهای مختلف از جمله تنظیم دما، حفظ فشار خون و عملکرد صحیح مغز مهم است.

گنجاندن آب غنی شده از اکسیژن به عنوان بخشی از مایعات مصرفی روزانه می تواند به شما در رفع نیازهایتان کمک کند.

خلاصه

اگرچه شواهد حاکی از فواید آب غنی شده از اکسیژن محدود است، برخی مطالعات نشان می‌دهند که این آب به پاکسازی لاکتات در طول ورزش کمک می‌کند و متابولیسم الکل را افزایش می‌دهد. علاوه بر این، می تواند به شما کمک کند نیاز روزانه به مایعات خود را تامین کنید.

اقدامات احتیاطی و معایب آب غنی شده از اکسیژن

اگرچه مصرف آب غنی شده از اکسیژن به طور کلی بی خطر است، اما در هنگام نوشیدن آن اقدامات احتیاطی وجود دارد.

مشابه پراکسید هیدروژن

آب غنی شده از اکسیژن شبیه پراکسید هیدروژن است که یک عامل ضد عفونی کننده رایج است.

هر دو مایع اشکالی از آب غنی شده از اکسیژن هستند، اگرچه در پراکسید هیدروژن، یک پیوند بین دو مولکول اکسیژن وجود دارد. از طرف دیگر، آب اکسیژنه به سادگی اکسیژن محلول در آب است که نوشیدن آن بی خطر است.

پراکسید هیدروژن – چه درجه غذایی و چه در درجه پزشکی – برای نوشیدن ناایمن است، و مصرف حتی مقادیر کم می تواند عوارض جانبی جدی مانند تهوع، استفراغ، درد شکم، گلودرد، و خونریزی داخلی ایجاد کند .

بنابراین، مهم است که فقط آب غنی شده از اکسیژن را بخورید که برای مصرف انسان در نظر گرفته شده و در بخش نوشیدنی یک فروشگاه یافت می شود.

باید بلافاصله مصرف شود

همانطور که آب گازدار در طول زمان کربناته خود را از دست می دهد، آب غنی شده از اکسیژن نیز پس از باز شدن می تواند به سرعت اکسیژن خود را از دست بدهد.

به همین دلیل، اکثر تولید کنندگان توصیه می کنند که آب غنی شده از اکسیژن را ظرف 30 دقیقه پس از باز کردن آن مصرف کنید تا میزان اکسیژن مصرفی شما به حداکثر برسد.

علاوه بر این، بیشتر آب غنی شده از اکسیژن به صورت بسته بندی شده در قوطی ها عرضه می شود که مصرف سریع آن را از اهمیت ویژه ای برخوردار می کند، زیرا ظرف را نمی توان دوباره درب بندی کرد.

کمبود اطلاعات در مورد استفاده از آب غنی شده از اکسیژن

اگرچه در میان افرادی که در جوامع تغذیه و تناسب اندام در مورد آب غنی شده از اکسیژن صحبت می شود، تحقیقات با کیفیت بالا در مورد فواید آن کمیاب است.

هنوز باید به چندین سوال پاسخ داده شود، از جمله اینکه چقدر اکسیژن در روده جذب می شود و چقدر در آب حل می شود.

علاوه بر این، برخی ادعا می‌کنند که این نوشیدنی می‌تواند کیفیت پوست و مو را بهبود بخشد، اما هیچ مطالعه‌ای این را تایید نمی‌کند.